MOZAIKA 2.0: ŽĎÁR NAD SÁZAVOU

Název projektu: MOZAIKA 2.0: Žďár nad Sázavou

Registrační číslo projektu: CZ.03.2.65/0.0/0.0/16_047/0010591
Realizace: 1. 9. 2019 – 31. 8. 2022

Obsahem projektu je realizace více samostatných aktivit v MAS Havlíčkův kraj, které přispějí k prevenci, řešení rizik a sociálnímu začlenění u osob ohrožených závislostí či trestním jednáním a v oblasti podpory rodiny. Některé aktivity na sebe navazují, jiné doplňují stávající nabídku sociálních a souvisejících služeb.

V regionu Žďár n/S existuje síť služeb pro CS projektu. Z dostupných dat a informací z jednotlivých programů, zařízení, sítě služeb a na základě potřeb CS  vyplývá, že tato síť není komplexní. Existují základní služby, ovšem stále zde existují bílá místa, často relativně drobné služby, jejichž absencí by však docházelo k nesaturování potřeb klienta a společnosti. Nekomplexnost systému péče má za následek neefektivní přeposílání klienta ze služby do služby a reálně neumožňuje sociální situaci klienta řešit. Konkrétně se jedná o tyto doposud systémově neřešené jevy:

1. Mladiství a mladí dospělí (15-25 let) vycházející ze znevýhodňujícího prostředí nebo pohybující se v rizikovém prostředí jsou ohroženi podílením se na trestné činnosti a nezapojením se funkčním způsobem do života společnosti. Tím dochází k sociálnímu vyloučení a k řadě problémů (ohrožení bezdomovectvím, ohrožení opakovanou trestnou činností, ohrožení závislostí, rozpadem sociálních vztahů).

2. Pro osoby s problematikou závislosti  bylo zjištěno, že stávající služby nejsou schopny dostatečně efektivně řešit příčiny související s problémem závislosti v jeho bio-psycho-sociálním kontextu. Absence komplexního systému péče má za následek snížení efektivity těchto programů, neboť nedořešené aspekty závislosti způsobují u CS v dlouhodobějším horizontu selhání a recidivu.

3. Podpora rodiny v obnovení narušených funkcí: pro tuto CS je potřebné v regionu zajistit služby, které budou rodinu podporovat a pomáhat jí. Rodina se často dostává do složité situace, kterou nedokáže sama řešit (výchovné problémy, riziko sociální izolace, nezvládání úpravy péče po rozchodu rodičů, nemožnost komplexního řešení systémových obtíží v rodině, ..)

Příčiny problému z hlediska projektu:

1. Absence systémového řešení práce s mládeží  a mladými dospělými ohroženými podílením se na trestné činnosti. V současnosti není systémově zajištěna realizace probačního programu nebo programu sociálního výcviku. Jsou tak dostupná jen dohledová opatření, která však mají nízký efekt směrem k prevenci trestné činnosti a zabraňování dalšímu sociálnímu vyčleňování

2. Absence skupinové formy práce pro osoby se závislostí. Stávající služby nejsou dostatečně diverzifikované, aby pokryly potřeby CS. Po rozpadu sítě AT ambulancí nejsou v MAS dostupní psychiatři, kteří by se problematice závislostního chování věnovali v celé šíři a saturují tak jen potřebu medikace. Absence komplexního systému péče, kdy chybí funkční prvky systému, má za následek snížení efektivity těchto programů, neboť  nedořešené aspekty závislosti způsobují u CS v dlouhodobějším horizontu selhání a recidivu.

3. Absence adekvátních služeb pro rodiny s narušenou funkcí – rodina se v řadě případů dostává do složité situace, kterou nedokáže sama řešit. Neřešení těchto problémů může vést k vážným negativním důsledkům pro celou rodinu.

Hlavním cílem projektu je prostřednictvím doplnění a rozšíření spektra služeb nabídnout CS programy a aktivity v oblasti sociálního začleňování a prevence sociálního vyloučení osob v regionu MAS Havlíčkův kraj. Vzhledem ke komunitní formě projektu (realizují místní odborníci pro místní obyvatele za účelem efektivnějšího propojení lokálních služeb) budou jednotlivé aktivity propojeny a osoby z cílových skupin budou moci využívat více služeb.

Dílčí cíle:

– snížení rizika ohrožení podílením se na trestné činnosti u mladistvých a mladých dospělých. Ve spolupráci s Probační a mediační službou Žďár nad Sázavou a sociálním odborem města Žďár nad Sázavou bude v průběhu realizace projektu realizován program sociálního výcviku, v rámci něhož většina osob z CS upustí v období do skončení programu od rizikového chování a zapojí se funkčním způsobem do společnosti.

– osobám se závislostí bude poskytována skupinová forma práce. U osob ohrožených závislostí dojde k podstatnému zlepšení náhledu na svoji situaci, změní své chování směrem k lepšímu, dojde k zařazení do společnosti a na trh práce

– v podpořených rodinách dojde k obnově narušených funkcí

Klíčové aktivity projektu:

KA1: Program sociálního výcviku FLASH

KA2: Terapeutické skupiny pro klienty s adiktologickou obtíží

KA3: Podpora rodiny – 3a Rodinná terapie psychosomatických poruch

KA4: Rozvoj Adiktologické ambulance Kolping

 

YouTube Embed: No video/playlist ID has been supplied

  • Kolpingovo dílo ČR z.s.
  • náměstí Republiky 286/22
  • 591 01 Žďár nad Sázavou
  • Tel.: 566 585 010
  • Email: kolping@kolping.cz

Tyto stránky vznikly za podpory EU. projekt : KOLPING: LEVEL 2.0
Registrační číslo projektu: CZ.03.3.48/0.0/0.0/15_031/0002016

Kolpingovo dílo ČR z.s.
náměstí Republiky 286/22, 591 01 Žďár nad Sázavou
Tel.: 566 585 010
Email: kolping@kolping.cz

Tyto stránky vznikly za podpory EU. projekt : KOLPING: LEVEL 2.0
Registrační číslo projektu: CZ.03.3.48/0.0/0.0/15_031/0002016

Podporují nás: