V sobotu 14. června se do Měřína, ležícího uprostřed republiky, sjelo okolo 45 delegátů z Kolpingových rodin z celé ČR. V místním kostele sv. Jana Křtitele se nejdříve v 10 hodin konala slavnostní mše sloužená duchovním správcem KDČR Dominikem kardinálem Dukou a poté následovalo ve farním sále členské shromáždění.
To má každým rokem za úkol schválit zprávu o činnosti za uplynulý kalendářní rok a také zprávu o hospodaření. Jednání proběhlo úspěšně a poskytnulo především prostor zrekapitulovat všechny vydařené aktivity, zavzpomínat na krásné okamžiky s nimi spojené, ale také naplánovat další akce.
Děkujeme všem, kteří přijeli (mnohdy z velké dálky) a zvláštní poděkování patří samozřejmě místní Kolpingově rodině Měřín a především pak manželům Pacalovým, za to, že se ujali organizace sobotního programu v Měříně.
V severoitalském Bolzánu (Jižní Tyrolsko) se uskutečnilo již 56. Mezinárodní mírové putování Kolpingova díla. Letos se akce opět účastnili také zástupci Kolpingova díla ČR, konkrétně Drahomíra Nečasová a Patrik Řezáč z Kolpingovy rodiny Moravský Krumlov. Přivezli si domů jistě spoustu krásných a nezapomenutelných zážitků a my jim děkujeme za reprezentaci českého Kolpingu!
Tajemství budovy pod kinem odhaleno!
V úterý 20. května jsme navštívili spolu s Centrem primární prevence Spektrum, Adiktologickou ambulancí Kolping a Kontaktním a poradenským centrem Kolping zaměstnance Městského úřadu a připravili pro ně nevšední workshop s názvem Tajemství budovy pod kinem. Společně jsme nahlédli za zdi tak trochu záhadné budovy na adrese Žižkova 16, kde se skrývá víc, než by se mohlo zdát.
Centrum primární prevence Spektrum – pod odborným vedením lektorek měli účastníci možnost prakticky si osvojit techniky zaměřené na zpomalení životního tempa, regeneraci a obnovu vnitřní rovnováhy. Aktivita vycházela z přesvědčení, že někdy stačí pouze na chvíli spočinout v přítomném okamžiku, namísto neustálé potřeby být výkonný.
Adiktologická ambulance Kolping – pracovníci vedli živou a otevřenou debatu o závislostech. Součástí programu byla i praktická ukázka – přítomní si mohli vyzkoušet smokelyzer – přístroj, který měří množství oxidu uhelnatého e vydechovaném vzduchu. Výsledky byly pro mnohé překvapením a silným impulsem k zamyšlení. Mluvit o závislostech má určitě smysl!
Kontaktní a poradenské centrum Kolping Žďár nad Sázavou – návštěvníci workshopu si mohli vyzkoušet speciální brýle, které simulují stav ospalosti, pod vlivem návykových látek nebo alkoholu. Nechyběla ani aplikační ruka, na které si zájemci mohli bezpečně vyzkoušet, jak vypadá aplikace ,,do žíly‘‘ – bez rizika, ale s velkým dopadem na uvědomění. A k tomu všemu jsme společně bourali nejčastější mýty a omyly, se kterými se pracovníci Káčka denně setkávají.
Díky všem za otevřenost a odvahu mluvit o těžkých tématech a vedení Města Žďáru nad Sázavou za spolupráci.
Tábor se uskuteční v Rekreačním zařízení VYHLÍDKA v Češkovicích u Blanska v termínu 12. – 20.7.2025. Cena tábora je 5.100 Kč (za druhé dítě z rodiny 4.900 Kč) a v ceně je ubytování ve 2 – 4 lůžkových pokojích s vlastním soc. zařízením, hromadná doprava autobusem na tábor a zpět (Žďár n. S. – Češkovice – Žďár n. S.), strava 5x denně, pestrý program připravený zkušenými táborovými vedoucími a mnoho dalšího.
Zájemci se mohou hlásit na adrese: michael.kubik@kolping.cz
Přihlášku můžete vyplnit v pdf formuláři zde: Přihláška na tábor 2025
Konference Kolpingova díla ČR Klient v čase, výzvy a inovace byla plná inspirativních příspěvků a workshopů.
Naši adiktologové Mgr. Alena Velechovská a Josef Kaňka z Adiktologické ambulance Kolping Žďár nad Sázavou nám představili vývoj své práce s klienty, novinky a postupy v léčbě v uplynulých deseti letech.
Tým Terénního programu Káčka Havlíčkův Brod přinesl v podání vedoucí Anety Bazalové a pracovníků Jana Kučery a Michala Pokorného svěží příspěvek o lidskosti, rovnocennosti a nových přístupech ke klientům v rámci své terénní práce.
O cestách k zotavení, které nabízí svým klientům Následná péče Kolping, s nadšením hovořily vedoucí Eva Veverová a terapeutka Radmila Zábojová.
Nechyběly ani zajímavé worskhopy. Vedoucí Veronika Molíková s kolegyněmi z Kontaktního a poradenského centra Kolping Žďár nad Sázavou Annou Novotnou, Markétou Kristlovou a Jarmilou Příhodovou umožnily účastníkům během workshopu V botách Káčkaře nejen nahlédnout do své práce, ale také možnost vše si na vlastní kůži vyzkoušet.
Veronika Michovská v odpoledním workshopu nabídla účastníkům trochu odpočinku a relaxace v tématu O koho pečuji, když pečuji o sebe.
Osobní a silný příspěvek přinesly lektorky z Výjezdního týmu Brno, Narativ Tereza Ryzáková a Sylva Klašková. Dozvěděli jsme se, kdo je recovery kouč a jak ovlivňuje vlastní zkušenost se závislostí jejich klientskou práci.
Milým hostem byl také Jan Sobotka z Institutu Origanum, který ve spolupráci s Patrikem Folířem z Terapeutické komunita Sejřek přednesl zajímavý příspěvek s názvem Moc hranic – Kdo způsobil, že náčelník vydává tak zvrácené rozkazy?
Nad uplynulými pěti lety svého fungování se v dalším vstupu zamýšleli adiktologové z Adiktologické ambulance Kolping Havlíčkův Brod. Jejich příspěvek s názvem Proměny úvah o léčbě závislosti a o klientovi očima terapeutů po dobu pěti let fungování představil mimo jiné i nejcennější vlastnosti terapeutů – lidskost, vlídnost a partnerský vztah ke klientům.
O své práci s nejistotou a poctivém hledání toho nejlepšího pro každého klienta mluvil v příspěvku Kudy vede cesta vedoucí Terapeutické komunity Sejřek Jan Mokrý.
Nabitý program zakončily koordinátorky Rodinné centrum SRDÍČKO Michaela Popelová a Tereza Vítová v čele s vedoucí Lenkou Muchovou, které se zamýšlely nad významem komunitního centra pro návštěvníky. Pro mnohé z nich jsou doslova druhou rodinou a jejich příběhy jsou toho důkazem.
Velké poděkování patří vedení a studentům Biskupské gymnázium a Střední škola gastronomická Adolpha Kolpinga za vytvoření krásného zázemí, skvělé občerstvení a přípravu výborné kávy z Pražírna kávy TK Sejřek.
Prázdniny se nezadržitelně blíží a s nimi také letní tábory. Mnozí rodiče proto řeší, kde by mohli získat finanční příspěvek na tuto, mnohdy ne zrovna levnou záležitost.
Přehled různých možností najdete přehledně zpracovaný ZDE.
Před začátkem hlavní sezóny jsme nově nafotili venkovní i vnitřní prostory našeho Rekreačního zařízení Vyhlídka v Moravském krasu. Tentokrát jde o krásné 360° fotografie, které zájemcům o pobyt umožní lepší představu o tomto krásném objektu v srdci Chráněné krajinné oblasti Moravský kras.
Fotografie si můžete prohlédnout pod tímto odkazem.
V úterý 8. dubna od 9 do 17 hodin proběhne v prostorách Biskupského gymnázia ve Žďáře nad Sázavou druhá odborná konference Kolpingova díla ČR z. s.
Konference s názvem Klient v čase – výzvy a inovace představí jednotlivá zařízení Kolpingova díla ČR a příběhy jejich klientů se zaměřením na reflexi vývoje práce s klienty a její zhodnocení.
Program konference:
Příspěvky jednotlivých zařízení:
Příspěvky hostů konference:
Workshopy:
Více informací a úplný program konference najdete ZDE.
V případě zájmu o účast na konferenci se nahlaste Mgr. Karolíně Máčelové, karolina.macelova@kolping.cz, tel. č. 720 031 822.
Za podpory Nadace ČEZ se nám podařilo zrealizovat v období od 5. 3. 2024 do 5. 3. 2025 projekt PODPORA PRÁCE S DĚTMI ZE SOCIÁLNĚ ZNEVÝHODNĚNÉHO PROSTŘEDÍ.
Cílem projektu byla dlouhodobá práce s dětmi a mládeží ze sociálně znevýhodněného prostředí z pobočných spolků Kolpingova díla v Jihomoravském a Ústeckém kraji a v Rodinném centru Srdíčko ve Žďáru nad Sázavou.
Zrealizované aktivity projektu:
Více informací ZDE.
Embeds for YouTube: No video/playlist ID has been supplied
Tyto stránky vznikly za podpory EU. projekt : KOLPING: LEVEL 2.0
Registrační číslo projektu: CZ.03.3.48/0.0/0.0/15_031/0002016