ROZVOJ SKUPINOVÉ A RODINNÉ PRÁCE V SEKUNDÁRNÍ A TERCIÁLNÍ PREVENCI

Název projektu: Společně: Rozvoj skupinové a rodinné práce v sekundární a terciální prevenci

Registrační číslo projektu: CZ.03.02.01/00/22_018/0001108

Realizace: 1. 7. 2023 – 30. 6. 2026

Obsahem projektu je realizace tří aktivit, které spojuje rodinná či skupinová práce s ohroženými osobami. Realizace aktivit přispěje k prevenci, řešení rizik a sociálnímu začlenění u osob ohrožených trestním jednáním či závislostí a v oblasti podpory rodiny.

Hlavním cílem projektu je prostřednictvím doplnění spektra služeb nabídnout CS aktivity v oblasti sociálního začleňování a prevence sociálního vyloučení osob. Vzhledem ke komunitní formě projektu (realizují místní odborníci pro místní obyvatele) budou jednotlivé aktivity propojeny a osoby z CS budou moci využívat více služeb.

Dílčí cíle:

–           Dojde ke snížení rizika ohrožení podílením se na trestné činnosti u mladistvých a mladých dospělých.

–          Rodinám ve složitých situacích bude nabídnuta pomoc a odborné poradenství.

–          Posun v míře schopnosti abstinence

–          Schopnost zvládat náročné situace

–          Podpora pracovníků formou vzdělávání a supervizí

Klíčové aktivity projektu:

KA1 – Sociální výcvik FLASH:

FLASH je program, který pomáhá uvědomit si důsledky protiprávního či jinak problematického jednání. Program pomáhá lepšímu porozumění sebe sama a svému okolí. Napomáhá také ve zvládání rizikových situací v životě a přispívá ke snížení konfliktů účastníka se svým okolím. Primární CS jsou dospívající a mladí dospělí. Sekundární CS jsou jejich zákonní zástupci.

KA2 – Rodinná terapie psychosomatických poruch:

Tato aktivita se zaměřuje na rodiny, kde se vyskytuje např. adiktologická obtíž, somatická porucha, výchovné problémy, jsou narušeny funkce rodiny, jsou slabé rodičovské kompetence.

KA3 – Terapeutické skupiny

Jedná se o skupinovou práci s lidmi potýkajícími se se závislostí a případně jejich blízkými.

KA4 – Podpora vzdělávání a supervize pracovníků

Jedná se o podporu zapojených pracovníků projektu formou supervizí, intervizí, vzdělávání.